CtP

Technologia CtP (Computer to Plate) stała się przełomem w procesie przygotowania form drukowych. W dużej mierze zastąpiła stosowany do tej pory w poligrafii proces CtF (Computer to Film), obejmujący naświetlenie pliku na kliszę, stykowe kopiowanie na płytę offsetową i w końcu wywołanie płyty.
CtP polega na bezpośrednim naświetleniu płyty, czyli eliminuje etapy naświetlania plików na klisze i ich czasochłonnego montażu. Oznacza poprawę jakości i precyzji form drukowych oraz zwiększenie szybkości ich wytwarzania.

CtP UV

CtP UV zwane też CtCP (Computer to Conventional Plate) to najnowszy system tworzenia formy płytowej do druku offsetowego.
Tak jak w większości naświetlarek praca oparta jest na plikach 1-bit TIFF, nowościami są system obrazowania i rodzaj formy drukowej wykorzystanej w procesie.

System obrazowania

Do naświetlania form płytowych wykorzystywane są sterowane automatycznie diody laserowe, emitujące wiązkę promieniowania o długości fali wynoszącej 405 nm. Tak mała długość fali pozwala na bardzo gęste zapisywanie danych na jednostce powierzchni. Dzięki temu powstające na płycie punkty są czytelne i ostre, a obraz trwały i wyraźny. Rozdzielczość obrazu może osiągnąć 2400 dpi, a liniatura rastra do 300 linii na cal.

Sposób ekspozycji i pozycjonowania obrazu

Urządzenie wykorzystuje do ekspozycji ceramiczny bęben, wyposażony w system zaciskowy (podobny do stosowanego w maszynach offsetowych) pozwalający na doskonałe pozycjonowanie obrazu na płycie z dokładnością do 50 mikronów.
Dodatkową zaletą ceramicznego bębna zewnętrznego jest to, że zamocowana na nim w czasie naświetlania płyta przyjmuje pozycję zbliżoną do tej jaką przyjmuje na cylindrach maszyn drukujących.
Automatyczny i dynamiczny fokus w czasie rzeczywistym dba o to, by każda plamka lasera była odpowiednio zogniskowana i zapewniała uzyskanie ostrego i wyraźnego punktu rastrowego.

Formy drukowe / płyty offsetowe

Materiałem, który jest naświetlany są wysokojakościowe i wysokoczułe płyty aluminiowe, uczulone na światło UV, czyli konwencjonalne, stosowane od lat w poligrafii, płyty offsetowe (CP - Conventional Plate) o formacie od 400 mm x 300 mm do 800 mm x 660 mm.
Ich jakość, stabilność i odporność chemiczna oraz mechaniczna (szczególnie ważna przy transporcie) znalazły uznanie wśród wielu doświadczonych drukarzy.
Cechami charakterystycznymi konwencjonalnych płyt offsetowych są:
  • znakomity i szybki balans woda - farba,
  • bardzo dobre przyjmowanie standardowych typów farby,
  • możliwość ich obsługi z wykorzystaniem tradycyjnych, tanich produktów do zmywania i do zabezpieczania.
Wytrzymałość stosowanych przez nas płyt, wytwarzanych przez światowych producentów zgodnie ze standardami normy ISO 9001, określana jest na ponad 100 000 przelotów lub do 3 lat (po odpowiednim zagumowaniu).

StudioRIP

Maksymalną wydajność naszego CtCP zapewniają doskonały system obsługi procesów przepływu danych oraz RIP (Raster Image Processor) firmy StudioRIP.
Dzięki temu zapewniamy:
  • gładkie i łagodne przejścia tonalne (eliminację mory i paskowania);
  • stabilne światła i cienie;
  • 4096 odcieni szarości;
  • rastrowanie stochastyczne lub hybrydowe, czyli zoptymalizowane dla druku offsetowego i fleksograficznego - łączące zalety rastra klasycznego o zmiennej wielkości punktu i rastra stochastycznego o losowym rozmieszczeniu; zapewniające dużo precyzyjniejsze odwzorowanie szczegółów, a jednocześnie nie wymagające od drukarza specjalnego ustawiania maszyny;
  • automatyczne nadlewkowanie (traping) - precyzyjnie nałożone, zapobiegające powstawaniu białych stref w wyniku niedoskonałości druku kolorowego z opcjami: zwężenia i przesunięcia nadlewki oraz rozmycia i redukcji jej koloru;
  • profil CIP3 - wygenerowany w formacie JDF plik informujący o wartościach nafarbienia, ustawienia kałamarzy maszyny drukarskiej;
  • automatyczną impozycję.